Important Winter Sale 645

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
203CG Hallberg, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1916. Barockstil.19 000 SEK
204Anders Lundqvist, geléskålar, ett par samt ställning, delvis förgyllt silver, Stockholm 1817. Empire.8 500 SEK
205W.A Bohlin, bestickuppsättning, silver, 267 delar, Stockholm 1932-1934.Återrop
206Thomas Cooke II och Richard Gurney, presenterfat, silver, London 1753. Rokoko.6 500 SEK
207Thomas Cooke II och Richard Gurney, fat på fot, ett par, silver, London 1753. Rokoko.7 500 SEK
208Henry Greenway, bordsplateau, silver, London 1794.26 000 SEK
209Burwash & Sibley, E. Farrell, J.C. Edington, 4 x 2 kuverttallrikar, silver, London 1806-1837. (8).38 000 SEK
210Henry Nutting, tekanna, silver, London 1805.Återrop
211Martin Hall & Co Ltd och Charles Stuart Harris, kannor 2 st, silver, London 1877 och 1878. Viktorianska.6 500 SEK
212Francis Crump, pokal med lock, silver, 1700-talets mitt, London. Rokoko.15 000 SEK
213Young, Greaves & Hoyland, ljusstakar, fyra stycken, silver, Sheffield 1780.42 000 SEK
214Léon Lapar (1818-1897), skål med lock, silver, Paris.Återrop
215Bägare, silver, oidentifierad mästare, Moskva 1752. Rokoko.Återrop
216Konstantin Linke, Bolin, bonbonnière, silver, Moskva 1894.95 000 SEK
217Figurin, silver och malakit, möjligen Pavel Ovchinnikov, 1800-tal, Moskva.13 000 SEK
218Fat/bricka på fot, silver, oidentifierad mästarstämpel, Moskva 1720-tal.5 000 SEK
219Johann Gottfried Möring, dosa silver, Reval 1790-1818.11 000 SEK
220Miniatyrporträtt omgärdad av rosenslipade diamanter. Möjligen utförd av Niklas Lafrensen d.ä., 1700-tal.36 000 SEK
221Dosa, gjutjärn med porträttmedaljong. 1800-talets början. Sannolikt föreställande kung Ludvig XVIII. Empire.6 000 SEK
222Dosa, stenimitation med guldinlägg en quatre couleurs, Paris, kontrollör Jean-Jacques Prevost 1762-68.6 500 SEK
223Dosa, agat och tvåfärgat guld, sannolikt fransk, 1800-tal.18 000 SEK
224Dosa, 18K trefärgat guld, troligen Genève 1800-talets början.Återrop
225Dosa, förgylld mässing, rokoko 1700-tal.2 200 SEK
226Speldosa. Möjligen Schweiz, 1800-talets slut.48 000 SEK
226ADosa, citrin och guld, sannolikt England 1800-tal.42 000 SEK
227Sigillstamp med speldosa. 1800-tal.15 000 SEK
228Precisionsfickur, cylindergång med sekundvisare, märkt: P.N. v. Gedda Stockholm, silver 1772.12 000 SEK
229Åkdyna, "Den innelykta fågeln", flamskväv, ca 52 x 67 cm, Skåne 1700-talets sista kvartal.12 000 SEK
230Bänkalängd, rölakan, "Dubbelstjärnor", ca 221 x 59 cm, Skåne, 1700-talets sista kvartal.8 000 SEK
231Åkdyna, "Träd och timglas", rölakan, ca 102 x 48 cm, Skytts eller Oxie härad, Skåne, 1700-talets sista kvartal.19 000 SEK
232Åkdyna, trensaflossa / halvflossa, ca 108 x 45 cm, sydvästra Skåne, omkring 1790-1825.Återrop
233Jynne, "Rött Lejon", flamskväv, 43 x 40 cm, Skåne, omkring år 1800.11 000 SEK
234Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 105 x 46 cm, omkring 1790-1810.46 000 SEK
235Åkdyna, ”Stiliserade Ekar”, rölakan, ca 119 × 52 cm, signerad AMS, daterad 1814.Återrop
236Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 105 x 52 cm, Skåne, 1800-1830.50 000 SEK
237Åkdyna, rölakan, ca 108,5 × 50 cm, Oxie härad, signerad LNS SPD NLS, från omkring 1800-1825.15 000 SEK
238Åkdyna, rölakan, ca 64 x 57 cm, Skåne, sannolikt från perioden 1780-1820.11 000 SEK
239Vävd tapet, "Messalinas död", gobelängteknik, ca 312 x 220 cm, Frankrike/Flanderna, 1600-tal.Återrop
240Vävd tapet, "Pastoral scen", gobelängteknik, ca 275,5-278,5 x 407 cm, Aubusson, Frankrike omkring 1700-talets mitt.85 000 SEK
241Kakelplatta, lergods, Ca 60 x 44 cm, Qajardynastin Persien (Iran), 1800-tal.4 000 SEK
242Kakelplatta, lergods, diameter ca 30 cm, Qajardynastin Persien (Iran), 1800-tal.Återrop
243Kakelplatta, lergods, ca 45 x 35 cm, Qajardynastin Persien (Iran), 1800-tal.Återrop
244Mihr 'Ali Hans efterföljd, "Fath-Ali Shah Qajar" (1772-1834).34 000 SEK
245Ask, lackerad Papier maché, Persien, Qajardynastin, 1800-tal.Återrop
246Broderi (Bocha), antik, silke, Osmanska riket, 1700-tal, ca 99 x 94 cm.14 000 SEK
247Matta, antik, Västanatolisk "Lotto", 1600-tal, ca 133 x 115 cm.250 000 SEK
248Matta, antik, Nordöst persisk "Blossom and sickle", Safavid dynastin, ca 311 x 156 cm, 1600-tal.Återrop
249Matta, antik, Shirvan/Dagestan, Namazlyk, ca 138 x 114 cm.16 000 SEK
250Matta, antik, södra Kaukasus, Talish området, ca 234-238 x 112-119 cm.Återrop
251Matta, antik, Erevan Armenien, ca 245 × 113 cm.32 000 SEK
252Huvudmatta, antik, Tekke ca 287 x 215 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv).12 000 SEK
253Matta, semiantik, Chahar Mahal/Bakhtiari, ca 475 x 333 cm.24 000 SEK
254Matta, semiantik, Semnan, ca 412 x 302 cm.Återrop
255Matta, antik, Chahar Mahal, signerad Karkhane Shalamgar, ca 404 x 206-214 cm.Återrop
256Matta, antik, silke, med metallbroschering, Istanbul, sk 'Koum Kapi', Osmanska riket, ca 181,5 x 127,5 cm.65 000 SEK
257Matta, semiantik, Chāl Shotor, ca 421,5 x 316 cm.20 000 SEK
258Matta, semiantik, Meshed, figural, ca 402 x 298 cm.Återrop
259Matta, antik, Bidjar Garus, ca 555 x 321 cm.70 000 SEK
260Matta, semiantik, Täbris, ca 317 x 240 cm.Återrop
261Matta, semiantik, Täbris, ca 509,5 x 334,5 cm.Återrop
262Matta, antik, Ziegler Mahal, ca 446 x 418 cm.28 000 SEK
263Matta, semiantik, Gohm, ca 324 x 221 cm.Återrop
264Matta, semiantik, Täbris, figural, ca 201 x 137 cm.8 500 SEK
265Matta, semiantik, Keshan, figural, signerad, 205 x 135 cm.8 500 SEK
266Matta, semiantik, Täbris, ca 298 x 228 cm.Återrop
267Matta, antik/semiantik, Isfahan, ca 196 x 137 cm.Återrop
268Matta, semiantik, Kirman/Yesd, ca 495 x 328 cm.30 000 SEK
269Matta, semiantik, Sarouk, ca 200 x 129 cm.Återrop
270Matta, semiantik, silke Keshan relief (souf), ca 196 x 129,5 cm (samt 1,5 cm slätväv på en kortsida).60 000 SEK
271Matta, Old, silke Hereke, ca 128 x 90 cm.6 000 SEK
272Matta, antik, Heris, ca 386 x 297 cm.40 000 SEK
273Matta, semiantik, Täbris, signerad, ca 271 x 175 cm.22 000 SEK
274Matta, antik, silke Keshan, ca 208 x 131,5-136 cm.12 000 SEK
275Matta, Old, silke Hereke, signerad, ca 166,5 x 109 cm.6 500 SEK
276Matta, antik, Bakthiari, sannolikt, ca 279,5 x 166 cm.12 000 SEK
277Matta, semiantik, silke Hereke, signerad, ca 184,5 x 118 cm.18 000 SEK
278Matta, semiantik, silke Hereke, ca 185 x 122 cm.26 000 SEK
279Matta, antik, silke Heris, ca 166,5-170 cm x 116-120 cm.Återrop
280Matta, semiantik, Täbris, signerad Seylabi, ca 355 x 278 cm.30 000 SEK
281Matta, old, silke Täbris, signerad ca 201 x 140 cm.Återrop
282Matta, Old, silk Ghom, ca 188 x 130 cm.18 000 SEK
283Matta, semiantik, Meshed/Moud, ca 360 x 260 cm.Återrop
284Matta, antik, Sivas silke, Turkiet, ca 172 x 133 cm.Återrop
285Matta, antik/semiantik, Isfahan, ca 203 x 141-145 cm.34 000 SEK
286Matta, antik, Beshir, ca 495 x 206 cm, omkring år 1875.Återrop
287Matta, semiantik, Keshan, ca 443,5 x 314,5 cm.Återrop
288Matta, semiantik, silke Keshan, ca 315,5 x 204 cm.55 000 SEK
289Matta, semiantik, part silk Nain, sk 4 Laa, ca 320 x 210,5 cm.12 000 SEK
290Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 215 x 144 cm.15 000 SEK
291Matta, semiantik, Isfahan, signerad Ghena, ca 166 x 109 cm.12 000 SEK
292Matta, semiantik, Benlian Täbris, signerad Jabarzade, ca 466 x 328,5 cm.Återrop
293Matta, semiantik Isfahan, part silk, signerad Eshan doust, ca 226,5 x 126 cm.26 000 SEK
294Matta, semiantik, Ghom, ca 318 x 233 cm.19 000 SEK
295Matta, antik, Keshan, sk Motachem, ca 266 x 248 cm.115 000 SEK
296Gallerimatta, antik, Ziegler Mahal, ca 617 x 86 cm.Återrop
297Matta, antik, silke Keshan sk Motashem / Feraghan, ca 187 x 129,5 cm.18 000 SEK
298Matta, semiantik, Nain Tuteshk, signerad Sadegh Naini, ca 214 x 148 cm.12 000 SEK
299Matta, semiantik, Veramin, ca 316 x 204,5 cm.16 000 SEK
300Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 241 x 149,5 cm.18 000 SEK
301Matta, old, Isfahan, part silk, signerad Shabani, ca 246 x 161 cm.26 000 SEK