Important Winter Sale 645

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Skåp, Värmland troligen Fryksdalen, 1700-talets senare del.28 000 SEK
2Kabinettskåp, troligen Flandern 1600-talets senare del, Barock.30 000 SEK
3Skrivskåp, 1700-talets mitt, Senbarock.10 000 SEK
4Skänk, 1700-talets senare del, Sengustaviansk.26 000 SEK
5Hörnskåp, ett par, av François Gaspard Teuné (mästare i Paris från 1766), Louis XVI.36 000 SEK
6Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.8 500 SEK
7Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.16 000 SEK
8Byrå, tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.42 000 SEK
9Resesekretär med fällbara ben, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), signerad, Gustaviansk.290 000 SEK
10Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.180 000 SEK
11Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.180 000 SEK
12Sekretär, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.Återrop
13Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Gustaviansk.50 000 SEK
14Sekretär av Gustaf Foltiern 1782 (mästare i Stockholm 1771-1804), signerad, Gustaviansk.42 000 SEK
15Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), signerad, Gustaviansk.48 000 SEK
16Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.38 000 SEK
17Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.Återrop
18Byrå, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), signerad, Sengustaviansk.34 000 SEK
19Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.42 000 SEK
20Skåp, ett par, Italien 1700-talets slut, Louis XVI.42 000 SEK
21Nattskåp, 1700-talets andra hälft, Rokoko.8 000 SEK
22Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.9 600 SEK
23Tebord, med fajansbricka, 1700-talets andra hälft.26 000 SEK
24Fajansbricka, sent 1700-tal, Gustaviansk.36 000 SEK
25Brickbord, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, Gustavianskt.860 000 SEK
26Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.32 000 SEK
27Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt.24 000 SEK
28Konsolbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.22 000 SEK
29Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt.36 000 SEK
30Konsolbord, i Pehr Ljungs art, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.65 000 SEK
31Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets början, Sengustavianskt.16 000 SEK
32Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.85 000 SEK
33Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första hälft, Empire.90 000 SEK
34Konsolbord, ett par snarlika, Stockholmsarbeten 1800-talets första hälft, Empire.55 000 SEK
35Spelbord, Stockholmsarbete från 1700-talets senare del, Sengustavianskt.17 000 SEK
36Bord, Österrike 1800-talets första del, Empire.42 000 SEK
37Skrivbord, Frankrike 1800-talets andra hälft, Napoleon III.26 000 SEK
38Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.28 000 SEK
39Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.Återrop
40Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.Återrop
41Dagbädd, 1800-talets första del och senare, Empire samt empirestil.13 000 SEK
42Karmstolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko.12 000 SEK
43Karmstolar, två stycken snarlika, Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV.18 000 SEK
44Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Rokoko.Återrop
45Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.19 000 SEK
46Karmstolar, fyra stycken, Louis XVI.24 000 SEK
47Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700 talets senare del, Gustavianska.28 000 SEK
48Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.Återrop
49Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.Återrop
50Karmstolar, ett par snarlika, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.22 000 SEK
51Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.24 000 SEK
52Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.Återrop
53Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.Återrop
54Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1800-talets första hälft, Empire.30 000 SEK
55Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1820-tal, Empire.14 000 SEK
56Karmstolar, ett par, troligen Spanien 1800-tal.11 000 SEK
57Mats Theselius, Fåtölj "El Dorado", ed. 215/360, Källemo, efter 2002.75 000 SEK
58Stolar, ett par, Holland 1700-talets första hälft, Barock.Återrop
59Stolar, åtta stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets andra del, Rokoko.32 000 SEK
60Stolar, sex stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.32 000 SEK
61Stolar fyra stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
62Stolar, ett par, av Olof Höglander (mästare i Stockholm 1745-65), signerade, Rokoko.16 000 SEK
63Stolar, nio stycken, av A Hellman (mästare i Stockholm 1761-94), E Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820) Gustavianska.75 000 SEK
64Stolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.6 200 SEK
65Barnstol, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.15 000 SEK
66Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.13 000 SEK
67Taburetter, två stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.11 000 SEK
68Taburetter, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), signerade, Gustavianska.10 000 SEK
69Taburett, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Gustaviansk.2 400 SEK
70Taburetter, ett par av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), signerade, Gustavianska.14 000 SEK
71Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten från omkring år 1800, Sengustavianska.6 000 SEK
72Spegel, Nordeuropa 1700-talets mitt, Senbarock.28 000 SEK
73Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.15 000 SEK
74Spegellampett, för två ljus, av Nils Meunier (verksam i Stockholm 1754-1797), Rokoko.42 000 SEK
75Spegel, Stockholmsarbete, Rokoko.24 000 SEK
76Spegel, Stockholmsarbete, 1770-tal, Gustaviansk.Återrop
77Spegel, av Johan Åkerblad 1780 (mästare i Stockholm 1758-99), signerad, Gustaviansk.15 000 SEK
78Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), signerad, Gustaviansk.18 000 SEK
79Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.8 000 SEK
80Spegellampetter för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), signerade.48 000 SEK
81Spegel, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk.7 000 SEK
82Ljuskrona, för fyra ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.95 000 SEK
83"Österbykronan", ljuskrona, för åtta ljus, Stockholmsarbete i s.k. Haga-modell, 1700-talets andra hälft, Gustaviansk.400 000 SEK
84Ljuskrona för tolv ljus, norra Europa 1700-talets senare del, Louis XVI.Återrop
85Ljuskrona, för sex ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk.55 000 SEK
86Ljuskrona, för tio ljus, Stockholmsarbete ca 1810, Empire.Återrop
87Ljuskrona, för fyra ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.22 000 SEK
88Ljuskrona för sju ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk.22 000 SEK
89Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.12 000 SEK
90Ampel, för åtta ljus, Stockholmsarbete, 1800-talets början, Sengustaviansk.50 000 SEK
91Ampel, för tre ljus, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.8 000 SEK
92Ampel, för fyra ljus, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.8 500 SEK
93Lykta för fyra ljus, sent 1700-tal, Louis XVI.26 000 SEK
94Kandelabrar för fem ljus, ett par, 1700-talets andra hälft, Louis XV/Louis XVI.Återrop
95Kandelabrar, för fem ljus, ett par, tillskrivna Pierre Chibout, 1800-talets början, Empire.60 000 SEK
96Kandelabrar för tre ljus, ett par, tillskrivna Claude Galle (mästare i Paris 1759-1815), Empire.Återrop
97Kandelaber för sex ljus, Parisarbete ca 1810, Empire.30 000 SEK
98Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815) ca 1810, Empire.120 000 SEK
100Kandelabrar (bordslampor) för fyra ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.20 000 SEK
101Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop