Important Winter Sale 645

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
302Bönematta, antik, Marasali, ca 163 x 100 cm.10 000 SEK
303Matta, semiantik, Teheran, part silk, ca 204 x 132 cm.Återrop
304Matta, semiantik, Keshan sk Dabir, korkull, ca 460 x 250 cm.30 000 SEK
305Matta, semiantik, Isfahan, ca 410 x 302 cm.Återrop
306Matta, antik, silke Keshan, möjligen Motachem, ca 208-213,5 x 129,5-132 cm.Återrop
307Gallerimatta, antik, Sauj Bulag, Nordväst persisk, ca 640 x 98-111 cm.13 000 SEK
308Matta, semiantik, Meshed/Moud, ca 431 x 324 cm.22 000 SEK
309Matta, semiantik, Täbris, ca 286 x 190 cm.Återrop
310Matta, antik Heris, ca 367 x 316 cm.38 000 SEK
311Matta, semiantik, Ghom, ca 433 x 323 cm.28 000 SEK
312Matta, semiantik, Täbris figural, ca 183 x 137 cm.14 000 SEK
313Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Vit botten", rölakan, ca 400 x 292 cm, signerad MMF.70 000 SEK
314Matta, rölakan, ca 300 x 194 cm, Sverige.20 000 SEK
315Barbro Nilsson, Matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 271 x 190,5 cm, signerad AB MMF BN.95 000 SEK
316Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Il Greco", flossa, ca 302 x 213 cm, signerad MMF.100 000 SEK
317Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 270 x 164 cm, signerad AB MMF A.C.E. C 1962.65 000 SEK
318Marianne Richter, Matta, "Muren röd", rölakan, ca 186 x 117 cm, signerad AB MMF MR.44 000 SEK
319Judith Johansson, Matta "Spise Hall", rölakan, 285 x 210 cm, signerad JJ.32 000 SEK
320Praktpokal, glas, 1700-tal.4 500 SEK
321Pokal, glas, 1700-tal.2 000 SEK
322Pokal, glas, daterad 1755.5 500 SEK
323Bägarglas, två stycken. Holland, sent 1700-tal.6 000 SEK
324Aleglas, två stycken. England, 1700-tal.4 000 SEK
325Flaska, gröntonat glas. Sigillmärke, troligen sent 1700-tal.Återrop
326Champagnestrutar, åtta stycken, glas, 1800-tal.8 000 SEK
327Glasservis, 21 delar, 1800-tal.12 000 SEK
328Glasservis, 57 delar. Kosta, Odelberg, tidigt 1900-tal.30 000 SEK
329Tallrikar, tre stycken, fajans. Rouen, tidigt 1700-tal.6 000 SEK
330Kruka, fajans. Tyskland, Hannoversch Münden, 1700-tal.Återrop
331Fat, fajans. Rörstrand, daterat 27/8 1767.9 500 SEK
332Potpurriurna, fajans. Marieberg 1765.20 000 SEK
333Skål med lock, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).14 000 SEK
334Skål, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).3 000 SEK
335Kaninvas med lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.9 500 SEK
336Potpurriurna på fot, fajans. Marieberg, märkt MB, daterad 30/8 1773.6 500 SEK
337Kanna, fajans. Marieberg, 1700-tal.8 500 SEK
338Kanna utan lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.14 000 SEK
339Kanna med lock, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-1766).12 000 SEK
340Trembleuse med kopp och lock, mjukt porslin. Frankrike, "Sèvres", 1800-tal.7 000 SEK
341Trembleuse, porslin. "Sèvres", 1800-tal.7 000 SEK
342Kopp med fat, porslin. Empire, Frankrike, Darte Freres. Med porträtt föreställande Karl XIV Johan.34 000 SEK
343Kopp med fat, porslin. Frankrike, 1800-tal, märkt Mre Imp le de Sèvres.3 000 SEK
344Kopp med fat, porslin. Frankrike, Paris, Empire.2 200 SEK
345Koppar med fat, ett par, porslin. Sèvres, 1800-tal.22 000 SEK
346Golvurna, porslin och förgylld brons. Frankrike, "Sèvres" omkring år 1900.Återrop
347Kopp med fat, porslin. Tyskland, 1800-tal.2 000 SEK
348Kopp med fat, porslin. Tyskland, Berlin, 1800-tal.2 200 SEK
349Figurin, porslin, allegori över Afrika, Royal Copenhagen, Danmark, sent 1800-tal.Återrop
350Fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900.4 000 SEK
351Dessertallrikar, tre stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900.7 000 SEK
352Terrin med lock och fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.Återrop
353Terrin med lock och fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.55 000 SEK
354Vinkylare/ytterfoder, ett par, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.22 000 SEK
355Karott med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", 1900-tal.8 500 SEK
356Karott med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.14 000 SEK
357Skålar, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.8 000 SEK
358Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.6 000 SEK
359Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.5 000 SEK
360Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.8 000 SEK
361Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.9 000 SEK
362Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.24 000 SEK
363Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.42 000 SEK
364Sopptallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.32 000 SEK
365Sopptallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.36 000 SEK
366Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Danmark, 1900-tal.44 000 SEK
367Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal.34 000 SEK
368Koppar med fat, nio stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.19 000 SEK
369Koppar med fat, nio stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.24 000 SEK
370Cremekoppar med fat, fyra stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.19 000 SEK
371Cremekoppar med lock och fat, fyra stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.20 000 SEK
372Skålfat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.9 000 SEK
373Tallrikar, nio stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.28 000 SEK
374Fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Fauna Danica', Danmark, 1900-tal.Återrop
375Frukttallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.Återrop
376Undertallrikar, 12 stycken, vapenporslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.Återrop
377Assietter, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.44 000 SEK
378Buljongkoppar med fat, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.50 000 SEK
379Brosch 14K guld med en korallcamé.6 500 SEK
380Pomellato ring 18K guld med en cabochonslipad rubelit.Återrop
381Bulgari hänge "Monete".26 000 SEK
382Misani Milano collier 18K guld med kvarts och turkos samt en rund briljantslipad diamant.28 000 SEK
383Armband guld och platina med en boutonformad pärla samt gammal- och åttkantslipade diamanter.Återrop
384Armband 18K guld Tännler.18 000 SEK
385Van Cleef & Arpels collier "Alhambra" 18K guld och onyx.100 000 SEK
386Tiffany & Co brosch 18K guld i form av ett rådjur.17 000 SEK
387Van Cleef & Arpels ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.55 000 SEK
388Medaljong med kedja 18K guld med rosenslipade diamanter.26 000 SEK
389Van Cleef & Arpels armband "Alhambra" 18K guld och onyx.38 000 SEK
390Van Cleef & Arpels ett par örhängen "Alhambra" 18K guld och onyx.28 000 SEK
391WA Bolin korgbrosch 18K guld och emalj, design Barbro Littmarck.28 000 SEK
392Hermès ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.8 000 SEK
393WA Bolin brosch "Vårbrosch".Återrop
394Acchinelli ring 18K guld med en fasettslipad ametist och runda briljantslipade diamanter.Återrop
395Bulgari armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.75 000 SEK
396Ett par örhängen 18K vitguld med fasettslipade smaragder.Återrop
397Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.Återrop
398Ring 18K guld med en cabochonslipad citrin och runda briljantslipade diamanter och citriner.18 000 SEK
399Cartier collier "Panthère" stål och 18K guld.44 000 SEK
400Collier svärtat gjutjärn.24 000 SEK
401Armband svärtat gjutjärn med en camé av gjutjärn och stål.8 000 SEK