549
1456555

Karlheinz Sauer

(Sverige, Född 1943)
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 230 - 1 400 EUR
1 290 - 1 480 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20
Karlheinz Sauer
(Sverige, Född 1943)

ring 18K guld med odlade pärlor, Västerås 1974.

Bredd ca 12 - 24 mm, storlek 18.50/58, totalvikt 29 g. Stämplad SAU.

Karl Heinz Sauer med rötter i Tyskland utbildade sig till guldsmed vid den legendariska skolan Goldschmiedeschule Pforzheim. I mitten av 1960-talet flyttade han till Sverige och blev snart en självklar del av det svenska smyckes-avantgardet. Både Sauers smycken och andra objekt, inte minst hans sinnrika silverkannor, vittnar om en fullständig kontroll av det material han jobbar i och en samtidig djup konstnärlig kapacitet.