Vävd tapet. "Verdure" gobelängteknik. 327 x 370 cm. Flandern 1600-talets andra hälft
Stor polykrom dekor av grönskande landskap med fåglar, träd och blommor vid vattendrag. I fonden slott och berg. Bred bård med salomoniska kolonner med putto och akantusblad. Ull och silke. Fodrad.
Lagningar, kompletterad bård, ivävningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in