70
1506079

Audemars Piguet, Royal Oak, ca 1984.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
18 300 - 22 900 EUR
19 400 - 24 200 USD
Klubbat pris
210 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 36 mm
Material: 18K guld
Urverk: quartz, caliber 2506
År: cirka 1984
Glas: safirglas
Armband: integrerad originallänk i 18K guld, viklås
Referensnummer: 6023BA
Verknummer: 260'975
Boettnummer: B91805 / 443
Tillbehör: certifikat, box

Helhetsintrycket är gott. Repor på boett och länk. Viklås med lagning. Viklåset är funktionsdugligt med trög i stängningen.

Proveniens

Familjen till ursprungliga ägaren, inköpt 1984.

The Royal Oak was released in 1972 to save Audemars Piguet from bankruptcy during the Quartz Crisis. Gerald Genta designed the watch and it was the beginning of a new segment: luxury steel sport watches. It was more expensive than a gold Patek Philippe dress watch and more than ten times the cost of a Rolex Submariner, the price was 3300 Swiss Francs.