988
1523024

Ma Yuanyu, efter

(Kina, 1669-1722)
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 640 - 4 390 EUR
2 800 - 4 660 USD
Klubbat pris

Frakt kan endast beställas genom att kontakta specialdelivery@bukowskis.com.

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Ma Yuanyu, efter
(Kina, 1669-1722)

Änder på klippformation vid lotusdamm.

Målning, färg och tusch på siden, Qing dynastin. Två sigill i rött, med kalligrafi. Motivets mått 124x35 cm. Mått med ram 138x45 cm.

Lagning.

Proveniens

Private Swedish Collection.

Ma Yuanyu/Ma Yüan-yü/马元驭 (ca. 1669-1722) was a Chinese painter during the early Qing Dynasty (1644–1912).

Ma was born in Changshu in the Jiangsu province. His style name was 'Fuxi' (伏羲) and his sobriquets were 'Xixia' (棲霞) and 'Tianyu shanren' (天虞山人). Ma was taught by Yun Shouping, and specialized in Bird-and-flower painting.