180
1510520

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
350 - 525 EUR
369 - 553 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Frank

teservis, fyra delar samt fat, modell "A2330", Firma Svenskt Tenn 1946 (fat 1929).

Tenn, handtag och knoppar av trä. Bestående av tekanna, gräddkanna, mjölkkanna, sockerskål samt fat, stämplade med änglamärket Stockholm U8 samt C8. Mjölkkannans höjd 14 cm, fatets diameter 16 cm.

Sockerskålen med ersatt knopp, smärre slitage.

Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson, Jan von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Atlantis 2004, modellen avbildad sid 99.
Monica Boman, "Estrid Ericson, Orkidé i vinterlandet", Carlsson 1989, se modellen avbildad på dukat bord på Strandvägskajen för inbjudningskortet till Svenskt Tenns vårutställning 1940.

Modellen i produktion från 1935-36.

Formgivare