Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
227 föremål
885. Flaskor, ett par, porslin. Tidig Qingdynasti, 1600-tal.
885. Flaskor, ett par, porslin. Tidig Qingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
595. Olle Hjortzberg, Gula rosor i silvervas.
595. Olle Hjortzberg, Gula rosor i silvervas.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
592. Olle Hjortzberg, Rosor i silvervas.
592. Olle Hjortzberg, Rosor i silvervas.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
440. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 265 x 181 cm.
440. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 265 x 181 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
926. Skulptur, brons, den berusade poeten Li Bai, Qingdynastin.
926. Skulptur, brons, den berusade poeten Li Bai, Qingdynastin.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
524. Cartier ring "Ellipse" 18K guld med fasettslipade safirer.
524. Cartier ring "Ellipse" 18K guld med fasettslipade safirer.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
528. W.A. Bolin brosch platina med en fasettslipad safir.
528. W.A. Bolin brosch platina med en fasettslipad safir.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
921. Rökelsekar, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
921. Rökelsekar, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
120. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
120. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
304. Bricka, silver, silver 800/1000 delar, Tyskland 1900-tal.
304. Bricka, silver, silver 800/1000 delar, Tyskland 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
455. Prakturnor, ett par, keramik, 1800-tal.
455. Prakturnor, ett par, keramik, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
454. Urnor, ett par, porslin. Empire, 1800-tal.
454. Urnor, ett par, porslin. Empire, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
506. Brosch 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd.
506. Brosch 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
125. Ljusstakar, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
125. Ljusstakar, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
874. Vas, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
874. Vas, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1118. Dubbelvas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1118. Dubbelvas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
613. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
613. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1051. Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
1051. Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
931. Bord, huali. Kina, 1900-tal.
931. Bord, huali. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
161. Bricka, England, 1800-talets början, Empire.
161. Bricka, England, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1033. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1033. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
690. Jean (Hans) Arp, "Le Voilier de la Fôret".
690. Jean (Hans) Arp, "Le Voilier de la Fôret".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1066. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
1066. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1078. Kruka, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
1078. Kruka, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1094. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1094. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
920. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
920. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
878. Vas, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
878. Vas, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
311. John Robinson II, presenterfat/salver, silver, London 1740.
311. John Robinson II, presenterfat/salver, silver, London 1740.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1079. Fat, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
1079. Fat, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
298. Ljusstakar, ett par, silver, Wien, Österrike 1850.
298. Ljusstakar, ett par, silver, Wien, Österrike 1850.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
475. H. Stern ring 18K guld med fasettslipade ädelstenar.
475. H. Stern ring 18K guld med fasettslipade ädelstenar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
11 000 - 13 000 SEK
590. Stilleben med blommor och frukter.
590. Stilleben med blommor och frukter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
356. Matta, semiantik silke, Turkisk, ca 200 x 130 cm.
356. Matta, semiantik silke, Turkisk, ca 200 x 130 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
963. Matta, antik Beijing, norra Kina, ca 365 x 294 cm.
963. Matta, antik Beijing, norra Kina, ca 365 x 294 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
743. Helene Schjerfbeck, "Vännerna".
743. Helene Schjerfbeck, "Vännerna".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
1007. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
1007. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1070. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
1070. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
539. Julia Beck, Sommarlandskap med björkar.
539. Julia Beck, Sommarlandskap med björkar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1083. Vinkopp, porslin. "Hatcher cargo", 1600-tal.
1083. Vinkopp, porslin. "Hatcher cargo", 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
507. Armband 18K guld med cabochonslipade turmaliner.
507. Armband 18K guld med cabochonslipade turmaliner.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
955. Kejserligt insignia, siden. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
955. Kejserligt insignia, siden. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
952. Kejserlig rock, Jifu, kesi. Qingdynastin, 1800-tal.
952. Kejserlig rock, Jifu, kesi. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1073. Karott med lock, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
1073. Karott med lock, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
929. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
929. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
178. Ljusstake, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
178. Ljusstake, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
798. Pansarkryssare.
798. Pansarkryssare.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
790. Ernst Billgren, Utan titel.
790. Ernst Billgren, Utan titel.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK