Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
590 föremål
874. Vas, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
874. Vas, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
689. Leopoldo Nóvoa, "Blanc à deux éléments".
689. Leopoldo Nóvoa, "Blanc à deux éléments".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1110. Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1110. Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
72. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
72. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
662. Anna Palm de Rosa, Skagenmotiv.
662. Anna Palm de Rosa, Skagenmotiv.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
661. Anna Palm de Rosa, Strandvy från Skagen.
661. Anna Palm de Rosa, Strandvy från Skagen.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
637. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
637. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
578A. Francesco Simonini, hans efterföljd, Kavalleribatalj.
578A. Francesco Simonini, hans efterföljd, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1118. Dubbelvas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1118. Dubbelvas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
904. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
904. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
985. Ask med lock, cloisonné och jade. Qingdynastin.
985. Ask med lock, cloisonné och jade. Qingdynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1109. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1109. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
78. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
78. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
745. Karl Nordström, "Kustmotiv".
745. Karl Nordström, "Kustmotiv".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
875. Skål, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
875. Skål, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1076. Bordskärm, porslin och trä. Kina, 1900-tal.
1076. Bordskärm, porslin och trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1105. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1105. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1011. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1011. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1103. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1103. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
724. Gunnar Hallström, Flicka bland björkar, Adelsö.
724. Gunnar Hallström, Flicka bland björkar, Adelsö.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1051. Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
1051. Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
931. Bord, huali. Kina, 1900-tal.
931. Bord, huali. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
993. Kruka, porslin. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
993. Kruka, porslin. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
934. Träställ, med pärlemorinlägg. Sen Qingdynasti/Republik.
934. Träställ, med pärlemorinlägg. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1117. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1117. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1029. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1029. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1050. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang (1821-1850).
1050. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang (1821-1850).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1056. Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1056. Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
400. Matta, antik silke Keshan, centrala Iran, ca 213 x 137 cm.
400. Matta, antik silke Keshan, centrala Iran, ca 213 x 137 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
193. Bandsked, Allmoge, Häsingland, sent 1700/tidigt 1800-tal.
193. Bandsked, Allmoge, Häsingland, sent 1700/tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
161. Bricka, England, 1800-talets början, Empire.
161. Bricka, England, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1058. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
1058. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
891. Vinkanna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
891. Vinkanna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
366. Matta, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm.
366. Matta, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1116. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1116. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
845. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
845. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1085. Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1085. Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
895. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
895. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
414. Matta, figural Isfahan, signerad, ca 235 x 154 cm.
414. Matta, figural Isfahan, signerad, ca 235 x 154 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
893. Fat, två stycken, porslin. Sen Mingdynasti, Jiajing (1522-66).
893. Fat, två stycken, porslin. Sen Mingdynasti, Jiajing (1522-66).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
866. Matlåda, fyra delar, porslin. Qingdynastin.
866. Matlåda, fyra delar, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1084. Fat, s.k. klappmutz, porslin,1600-tal.
1084. Fat, s.k. klappmutz, porslin,1600-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
944. Skärm, broderat siden och trä. Qingdynastin.
944. Skärm, broderat siden och trä. Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
947. Broderi, siden, två delar. Qingdynastin, 1800-tal.
947. Broderi, siden, två delar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
902. Skål, porslin. 1800-tal. Bencharong / benjarong.
902. Skål, porslin. 1800-tal. Bencharong / benjarong.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1033. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1033. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
309. Firma CG Hallberg, fotoram, silver och emalj, Stockholm 1935.
309. Firma CG Hallberg, fotoram, silver och emalj, Stockholm 1935.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
847. Ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
847. Ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK