Swedish Art Glass - Spring Edition

Bukowskis presenterar här ett kurerat urval konstglas från 1900-talets mitt fram till vår samtid. Bland föremålen finns flera av Sveriges främsta glaskonstnärer representerade. Upptäck Nils Landbergs klassiska tulpanglas från 1950-talet och mer samtida, unika skulpturer av Kjell Engman. Även Bengt Lindström, främst känd som bildkonstnär, är här representerad med en expressiv vas.

Utforska hela katalogen och låt dig inspireras.