Rosalba Carriera

(Italien, 1675-1757)
Rosalba Carriera
(Italien, 1675-1757)

ROSALBA CARRIERA, kopia efter, olja på duk

Porträtt föreställande Louise Anne de Bourbon (1695–1758) Uppfodrad duk 46,5 x 40,5 cm.

Uppfodrad duk. Färgbortfall på kinden, axeln och längs ramkanten. Krackelyr. Smärre retuscher i bakgrunden. Lite ytsmuts.

Neil Jeffares, "Dictionary of pastellists before 1800", 2006, jfr ill. s. 92 (Rosalba Carriera) och s. 359 - 360 (Gustaf Lundberg).
Bernardina Sani, "Rosalba Carriera", 2007, jfr pastell ill. sid 143, kat nr 135.

Utropspris
12 000 SEK