Brosch, navettformad, med ljusblå och vit emalj dekor och blommsterformad hänge. Clement Berg, Oslo (verksam sent 1800-tal-början 1900-tal). Höjd ca 5 cm. Brosch i form av en blomma omgivs av löv, med grön emalj dekor. Karl A Rasmussen, Oslo, 1900-talets mitt. Diameter ca 5 cm. Totalvikt ca 14,6 g.
Broschen av Clement Berg med förlust av filigranarbete och ställvis förlust av emalj. Emalj dekor med repor. Broschen av Karl A Rasmussen med ställvis krackelering och mindre förlust av emalj.