Harry Booström – En konkret avantgardist

Auktion online t.o.m. 3 oktober
Skolad hos bland annat Isaac Grünewald och årsbarn med 1947-års män anslöt sig Harry Booström tidigt till konkretisterna. Inspirationen till sina konkreta kompositioner kom framför allt från naturen. I en elegant färgskala med varma och kalla toner ställda mot varandra skapade han dynamiska bilder med rytm, energi och rörelse. Booström var medlem i den internationella Groupe Espace som verkade för en funktionell samverkan mellan måleri, skulptur och arkitektur med utgångspunkt i den nonfigurativa konsten. Denna tema-auktion består av en samling med 45 verk med proveniens från hans mecenater på 1950-talet, William och Maud Appelquist, Gotlands största bilhandlare. En bok har även producerats i samband med utställningen och den finns att köpa under vår visning - se den här >

Vänligen notera: efter auktionen hämtas föremålen ut på Bukowskis, Västberga Allé 3 i Stockholm.

43 föremål
HARRY BOOSTRÖM, Olja på pannå, signerad och daterad -55.
Klubbat pris
16 100 SEK
Utropspris
18 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, daterad -55 a tergo.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på duk, signerad Booström och daterad -53.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK