Posters

POSTERS
Välkommen till en varierande och spännande auktion av originalaffischer – den oöverträffade tidsmarkören. Detta tema spänner från tidigt 1900-tal fram till sent 1960-tal. Många är filmaffischer där rariteten ”King Kong” från 1933 måste nämnas. I temaauktionen finns även en poster av den legendariske affisch-konstnären Alphonse Mucha med jugendmotiv som specialitet, en filmaffisch för James Bondfilmen ”Man lever bara två gånger”, flera fina affischer från beredskapsåren, en fotbollsaffisch, ”A.I.K. - Degerfors I.F.” från allsvenska serien 1937 med mera.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

419. Marianne Richter, matta, "Josefina, blå", gobelängteknik, ca 264 x 211 cm, signerad AB MMF MR.
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
Fair warning
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
Aktuellt bud:
100 000 SEK