Halsring, silver, CEH, Halldins Eftr. Samuelssons Guld. Kopparberg 1972. Stel men öppningsbar. Innerdiameter 11 cm. Hänge, sterlingsilver med svensk importstämpel. Kultasepät salovaara, Turku 1972. Hänge diameter 37 mm. Total vikt 19 gram.
Anlupen. Slitage. Små bucklor.