Svart togo med svarta stickningar och spänne samt lås i guldfärgad metall. Märkt "HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE". Artisan- och årsstämplar på spännets baksida. Fodrad med svart läder, invändigt två fack varav en med dragkedja. Ca 35 x 27 x 19 cm. Dustbag, kartong samt regnskydd medföljer. Lås och nyckel finns.
Visst bruksslitage, märken invändigt