431
1002365

Christian von Thum, hans krets

(Sverige, 1625-1696)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Sverige, 1625-1696)

CHRISTIAN VON THUM, hans krets, olja på duk.

Heraclitus. Duk 126 x 128 cm. Äldre förgylld ram.

Krackelerad, smärre färgbortfall, retuscher.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Säbylund, Närke.

"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", 1910, "Säbylund", upptagen i inventarieförteckningen, med placering "Billard Kammarn", "2 stora Målningar Democritus Heraclitus med breda förgylta Ramar", sid 25.