Mörkblå botten med närmast yttäckande polykromt mönster av blommor, träd, palmetter och molnband. Röd huvudbård med blomstervaser, palmett- och blomranka.
Ställvis hårdare slitage, något smutsig, obetydligta malskador och lagningar. Långsidorna med trampveck, ställvis skadade kortsidor, några fransar saknas. Ojämn form.
Skeppsredare Gorthon, Helsingborg