Skiva av sten. bronserat underrede med skuren dekor av bland annat urna. Kopplad benställning. Bredd 80. Djup 40. Höjd 81 cm.
Rangligt. Möjligen senare skiva. Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Maskstungen.