Stomme av ek. Dörr med bakomliggande hylla, överdel med en låda. Spiralsvarvade ben. Delvis med inläggningar och dekor av hopplister. Bredd 70, djup 56, höjd 138 cm. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador och lagningar, torrsprickor. Omarbetat av delvis äldre delar.