Furu. Profilerat krön. Invändigt hyllinredning. Längd 122 cm, bredd 41 cm, höjd 123 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Färgbortfall/avlutat. Delar saknas, skåpets underdel saknas samt en listdel lös. Sprickor. Lagningar. Fläckar. Senare målning invändigt.