Credensebrickor, två stycken, fajans. Holland, 1700-tal.

Stående på tre fötter, kinesiserande dekor i starkeldsblått. Diameter 19-25 cm.

En lagad. Nagg, spricka.

Proveniens

Hans Erik Börjesons Samling.

Utropspris
3 000 SEK