Navettformade, räfflade fotplattor. Dekor av lagerfestonger med bandrosetter på skaft och ljuspipor. Fyllda. Otydliga mästarstämplar. Höjd 20,5 cm.
Bruksskick. En sned samt med bristningar. Senare gravyr.