ANDRÉ MASSON, gouache på Japan-papper, signerad och daterad -55
"Actrice chinoise". Dagmått 55,5 x 31 cm.
Ej examinerad ur ram. Vågigt blad. Gulnad.
Konsthistorikern och kritikern Bertel Hintze, Helsingfors.
Hans Eklund, Stockholm.
Galerie Louise Leiris, Paris.
Åbo Konstmuseum, Finland, "Masson till Picasso", 26 februari - 12 mars, 1961, kat nr 6.