Mattor – kärleken till hantverket

Mattvävning är ett av de äldsta hantverk som man känner till. Ursprunget ligger i Centralasien där hantverket utvecklades och blomstrade för att nå sin höjdpunkt under sent 1500-tal och tidigt 1600-tal. Fragment av mattor har funnits så tidigt som från 200-500-talen i Sinkiang, Kina, och även i Egypten finns kända fragment av mattor från omkring 1000-talet. Tillverkningen av mattor har i stort sett inte förändrats nämnvärt under alla dessa år. Då som nu är vävstolen bestående av en ram; de ursprungliga var liggande och idag används stående vävstolar. Vår samling av mattor är sammanförd av en man med mycket stor kunskap och insikt i mattor och deras tillverkning. Den bottnar i en förståelse och kärlek till hantverket. Samlade för sitt utförande och sin särart mer än med en tanke på värde och popularitet. Med denna samling hoppas Bukowskis att kunna bidra till redan existerande älskade samlingar av mattor, eller varför inte en helt ny?

27 föremål