Japanska träsnitt från museimannen och konsthistorikern Hans Eklunds samling

Välkommen till en vacker samling japanska träsnitt från Hans Eklunds (1921-2018) samling, med ursprung från Edo perioden och framåt. Den japanska träsnittskonsten har en historia sedan 700-talet och kom till Japan från Kina. Dess teknik ger sig mest till känna i medeltidens äldsta stämpeltryck. Under denna period framställdes främst religiösa bilder och texter i buddhistiska tempel och kloster. Ett årtusende senare under Edoperioden på 1600-talet utvecklades träsnitt till att bli världsliga och kom då att utges av kommersiella förläggare. Från slutet av 1600-talet till sent 1800-tal nådde träsnittskonsten sin blomstringtid och topp och så småningom kom distriktet Kamigata i Edo att dominera i utgivningen.

De japanska träsnitten tillverkades oftast med ett vattenbaserat bläck vilket tog avstamp från de europeiska som främst gjordes i olja. Tekniken med vattenbaserat bläck möjliggjorde att de kraftfulla livliga färgerna framstod tydligare, vilket har varit en dragningskraft för samlare då som nu. I Europa hämtade framstående konstnärer inspiration från de japanska träsnitten – i synnerhet Vincent Van Gogh och Carl Larsson som fascinerades av de samtida träsnitten som tillverkades under slutet av 1800-talet. I samlingen finns träsnitt som karaktäriseras av graciösa motiv av kabukiskåderspelare, geishor, oiran, och andra scener, poetiska sviter och teaterföreställningar med utsökta detaljer.

37 föremål
OKÄND KONSTNÄR, färg träsnitt. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SUZUKI HARUNOBU (1725-1770), träsnitt ur bok. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK