Oiva Toikka – glaskonstens mästare

Professor Oiva Toikka, född 1931, är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Han har vunnit flera prestigefyllda priser, däribland Kaj Francks Designpris och Prins Eugen-medaljen. 1993 tilldelades Toikka hederstiteln professor of the Arts av den Finländska staten. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av färgstarka årskuber. Toikkas första årskub formgavs 1977 och därefter har serien utökats med en ny kub varje år. Årskuberna säljs i en begränsad upplaga om 2000 kuber där varje kub är numrerad. Deras populariteten ökar ständigt, både bland ivriga samlare och enstaka köpare.

Visar alla 37 föremål som matchar din sökning.
OIVA TOIKKA, glasskulptur, "Liplatus", signerad Oiva Toikka Iittala 2010 25/30.

Diameter 19 cm. I originallåda.

Slutpris 1 650 EUR
Utropspris
2 000 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 2003, numrerad 480/2000.

Slutpris 440 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 2005, numrerad 351/2000.

Slutpris 390 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA,  ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi, Sampo-Yhtiöt.

Slutpris 445 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, SPECIALKUB, 3 delar, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

Vit glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Bär tillverkarens etikett. Total höjd ca 20 cm.

Slutpris 530 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, JUBILEUMSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö -02.

Flerfärgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Höjd 20 cm.

Slutpris 540 EUR
Utropspris
600 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka,  Nuutajärvi 1988, numrerad 142/2000.

Färgad glasformation gjuten i klart glas, sidorna slipade. Höjd 8 cm.

Slutpris 446 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 1985, numrerad 527/2000.

Slutpris 430 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.

Grön glasformation gjuten i klart glas, sidorna slipade. 7,6 x 8,2 x 6,7 cm.

Slutpris 400 EUR
Utropspris
300 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1980, numrerad 847/1000.

Färgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Höjd 7,5 cm.

Slutpris 443 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA,  ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka  Nuutajärvi 1983, numrerad 627/2000.

Glasformation i blåaktigt och bruntonat glas, innesluten i gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Höjd 8 cm.

Slutpris 542 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi.

Färgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Höjd 8 cm.

Slutpris 564 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi.

Flerfärgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Höjd ca 8 cm.

Slutpris 510 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA,  ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1992, numrerad 287/2000.

Glasformation i grönt och vitt omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Bär tillverkarens etikett. Höjd 8 cm.

Slutpris 450 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 1977, numrerad 803/2000.

Slutpris 425 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA,  ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 2008, numrerad 334/2000.

Flerfärgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Etikettmärkt Iittala. Höjd ca 8 cm.

Slutpris 460 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi, märkt 117.

Slutpris 425 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2002, numrerad 98/2000.

Slutpris 455 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1991, numrerad 82/2000.

Färgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Etikett märkt. Höjd 8 cm.

Slutpris 425 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1996, numrerad 528/2000.

Slutpris 435 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi och daterad 1990, 118/2000.

Slutpris 515 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA,  ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka 1986 Nuutajärvi, numrerad  56/2000.

Grön- och gultonad glasformation inuti glaskub. Bär tillverkarens etikett. Höjd 7,7 cm.

Slutpris 627 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA,  ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka,  Nuutajärvi 1999, numrerad 402/2000.

Flerfärgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Etikettmärkt Iittala. Höjd ca cm.

Slutpris 450 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA,  ÅRSKUB, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 1995, numrerad 579/2000.

Slutpris 512 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka  Nuutajärvi 1981, numrerad 999/1000.

Färgad glasformation gjuten i klart glas, sidorna slipade. Bär etikett. Höjd ca 7,5 cm.

Slutpris 490 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA,  ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2004, numrerad 226/2000.

Slutpris 655 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 1978, numrerad 876/2000.

Flerfärgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Etikettmärkt Nuutajärvi. Höjd ca 8 cm.

Slutpris 690 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1989, numrerad 27/2000.

Slutpris 410 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris 933 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1987, numrerad 50/2000.

Glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Höjd 7,5 cm.

Slutpris 575 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 1979, numrerad 872/2000.

Slutpris 715 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA,  ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 2009, numrerad 438/2000.

Slutpris 556 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 2007, numrerad 346/2000.

Slutpris 425 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 1997, numrerad 373/2000.

Flerfärgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Bär etikett. Höjd ca 8 cm.

Slutpris 585 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2000, 895/2000.

Slutpris 776 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi 1994, numrerad 528/2000.

Slutpris 547 EUR
Utropspris
400 EUR
OIVA TOIKKA, ÅRSKUB, glas, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2006, numrerad 477/2000.

Slutpris 620 EUR
Utropspris
400 EUR