Modell Kungsholm:
18 matskedar (20)
18 bordsskedar (18)
12 smörgåsgafflar (14)
12 smörgåsknivar (17)
18 bordsknivar (21)
17 matgafflar (20)
18 bordsgafflar (18)
18 matknivar (24)
12 smörknivar (16)
12 teskedar (12)
6 sillgafflar (12)
12 fiskgafflar (18)
12 fiskknivar (20)
18 kaffeskedar (11)
12 glasskedar (15)
11 skaldjursgafflar, nysilver
1 skinkkniv och gaffel
1 ostkniv (21)
1 soppslev (25)
1 serveringsked (22)
8 delar diverse
Total vikt med stålblad ca 12000 gram.
Med monogram BSC.
Schatull fanerat med mahogny samt räfflade dörrar. Dörrpar med bakomliggande bestick lådor. Låda under dörrpar samt utdragbar avlastningsskiva. Bredd 56,5, djup 37, höjd 82 cm.
Schatull med slitage, repor och märken. Nyckelskylt saknas. Torrsprickor. Delvis löst bakstycke. Silverbestick med bruksslitage.