SUNE LINDSTRÖM, fällstol, "Sune/563-071", Triva, Nordiska Kompaniet, 1963.
Hopfällbar safarimodell. Stomme av alm och klädsel av blommigt tyg. Brickmärkt Triva NK-design NK:s Verkstäder Nyköping Made in Sweden NK. Stämplad 1963. Sitthöjd 31, höjd 67 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Senare klädsel. Märken.
Andreas Siesing, "Svenska möbler", Atlantis, 2015, s. 222.