Olle Nyman

(Sverige, 1909-1999)
Olle Nyman
(Sverige, 1909-1999)

OLLE NYMAN, olja på pannå, signerad O. Nyman.

Interiör med tekanna. 52 x 71,5 cm.

Olle Nyman studerade vid Konstakademien för Olle Hjortzberg och var professor vid Konsthögskolan 1953-1963 i monumentalmålning.. Han strävade efter att konst skulle samverka med arkitektur. Han bodde och arbetade på Duvnäs gård, som gav namn till Saltsjö-Duvnäs-gruppen med konstnärer som umgicks och arbetade här, som Evert Lundquist och Staffan Hallström. I ofta kubistiska stilleben, landskap och figurer målade han i puristiskt, dämpade och jordbundna färger. Olle Nymans målningar har jämförts positivt med stora franska målare från samma period, som Émile Bernard.

Förutom målningar och hans berömda “skrotskulpturer” i bland annat sten, har han utfört flera monumentala verk. Till dessa hör takmålningar till Olaus Petri kyrka i Stockholm och skulpturen “Sankt Göran, Draken och Prinsessan” för postterminalen i Tomteboda. Han är representerad vid Moderna Muséet i Stockholm, med 120 (!) verk, på Nationalmuseum i Stockholm, på Kalmar Konstmuseum, på Göteborgs Konstmuseum och andra museer.

Ytsmuts.

Utropspris
9 000 SEK

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

753. Gösta Adrian-Nilsson, "Grön cyklist".
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
34 000 SEK