BESTICK, 35 delar, silver, bl a GAB, Pehr Zethelius, Gustaf Möllenborg, 1800-tal och 1900-tal.

6 gafflar, GAB, 1951, längd 15 cm.
6 gafflar, GAB, 1967-68 samt 70, längd 18 cm.
6 knivar med stålblad, GAB, 1968 samt 1971, längd 21 cm.
5 knivar, Carl Nyström, Stockholm, 1850 och 1852, längd 19 cm.
2 knivar, Pehr Fredrik Palmgren, Stockholm, 1856, längd 18,5 cm.
5 gafflar, olika mästare, bl.a 2 av Pehr Zethelius, Stockholm, 1807, längd 17-17,5 cm.
5 knivar, 2 av Pehr Zethelius, Stockholm, 1807, 3 av Gustaf Möllenborg, 1840, längd 20 cm. Tio delar med grevliga ätten Bonde af Björnös vapen. Total vikt ca 1465 gram.

Smärre slitage, obetydliga skador, några knivar med obetydligt sneda blad.

Utropspris
4 000 SEK