1144565
BESTICK, 35 delar, silver, bl a GAB, Pehr Zethelius, Gustaf Möllenborg, 1800-tal och 1900-tal.

6 gafflar, GAB, 1951, längd 15 cm.
6 gafflar, GAB, 1967-68 samt 70, längd 18 cm.
6 knivar med stålblad, GAB, 1968 samt 1971, längd 21 cm.
5 knivar, Carl Nyström, Stockholm, 1850 och 1852, längd 19 cm.
2 knivar, Pehr Fredrik Palmgren, Stockholm, 1856, längd 18,5 cm.
5 gafflar, olika mästare, bl.a 2 av Pehr Zethelius, Stockholm, 1807, längd 17-17,5 cm.
5 knivar, 2 av Pehr Zethelius, Stockholm, 1807, 3 av Gustaf Möllenborg, 1840, längd 20 cm. Tio delar med grevliga ätten Bonde af Björnös vapen. Total vikt ca 1465 gram.

Smärre slitage, obetydliga skador, några knivar med obetydligt sneda blad.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V5
Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

1 800
169
191
Utropspris
5 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
17 jun 17:35
1 800 SEK
17 jun 17:35
1 700 SEK
17 jun 17:34
1 600 SEK
15 jun 0:07
1 500 SEK