JOSEF EKBERG, golvvas,stengods, "Sgrafitto", Gustafsberg, signerad JEkberg och daterad 1917.
Blå glasyr med reliefdekor av tistlar. Signerad Gustafsberg 1917 JEkberg. Höjd 46 cm.
Helhetsintrycket är gott. Sprickor.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10