Skandinaviskt svalt

658 föremål
DAUM, vas, Nancy. Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POUL KJAERHOLM, soffbord PK61 Fritz Hansen 1989.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
NIELS GAMELGAARD, fällstolar ett par IKEA 1970/80-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SATSBORD, 3 delar, Gärsnäs, 1960-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TOM DIXON, golvlampa, "Jack".
TOM DIXON, golvlampa, "Jack".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, pallar, 4 st 60 & E60, 1900-talets slut.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ODD NERDRUM, litografi, signerad och numrerad 29/40.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTI HAUPT, pastell, signerad.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
200 EUR
LARS KLEEN, skulptur, trä, signerad och daterad -87, 75/90.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Swedish grace, 1920-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÅKE HOLM, skulptur, lergods, signerad Å Holm.
Klubbat pris
1 410 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, metall, Lyfa, Danmark, sent 1900-tal.
Klubbat pris
1 310 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HARALD SALOMON, skulptur, stengods, Rörstrand, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Jetson", Dux, 2000-tal.
Klubbat pris
14 650 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VAS, glas, Jugend, Loetz-stil, 1900-talets början.
Klubbat pris
120 EUR
Utropspris
200 EUR
GOLVLAMPOR ett par 2000-tal.
GOLVLAMPOR ett par 2000-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BARSKÅP, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA, 2000-tal.
SOFFA, 2000-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 245 x 170 cm.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AINO AALTO, STOLAR, 5 st, modell 615, Artek.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, bord Artek Finland 2000-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JEAN PROUVÉ, stolar, 3 st, "Standard", Vitra, 2018.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA Italien 1970-tal.
TAKLAMPA Italien 1970-tal.
Utropspris
3 000 SEK
OLA BILLGREN, litografi, signerad EA och daterad 79.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HELGE HÖGBOM, skulptur, brons, signerad.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÅTÖLJ, 1960/70-tal.
FÅTÖLJ, 1960/70-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Kelim 250 x 175 cm.
MATTA, Kelim 250 x 175 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Eva", Firma Karl Mathsson.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL-HENRIK SPAK, vilstol, "Viper", Ire Möbel.
Klubbat pris
9 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARI HUHTAMO, järn, signerad 4/5, 19KH86.
Klubbat pris
845 EUR
Utropspris
650 EUR
ALVAR AALTO, HURTSAR, 2 st, Artek.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
300 EUR
ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och numrerad 6/75.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD, 1960-70-tal.
SOFFBORD, 1960-70-tal.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PETER DAHL, blyerts, signerad Peter Dahl.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA, nysilver, A.G. Dufva.
BRICKA, nysilver, A.G. Dufva.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, Taklampa.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, Glasmäster, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SYBORD 1960/70-tal.
SYBORD 1960/70-tal.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj "Samsas", AB O.H. Sjögren, Tranås.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARIN BJÖRQUIST, Vas, 'Indigo', stengods, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL ANDERSSON, skulptur, lergods, signerad AXA.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1960-tal.
TAKLAMPA, 1960-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK