Skandinaviskt svalt

658 föremål
SOFFA, Bröderna Andersson, 1900-talets slut.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, glas, 1800-tal.
LJUSSTAKE, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Murano, Italien, 1900-talets slut.
Klubbat pris
30 EUR
Utropspris
150 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, glas, 1980-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD 1970/80-tal.
SOFFBORD 1970/80-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANNA, flintgods. Gustavsberg, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SÄNGBORD, Funkis 1930-tal.
SÄNGBORD, Funkis 1930-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, ett par, England, 1800-talets början.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, fyra stycken, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, Art Déco, 1920-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1960-tal.
TAKLAMPA, 1960-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, 1960-tal.
SOFFBORD, 1960-tal.
Klubbat pris
605 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP, 1940-tal.
SKÅP, 1940-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VINKYLARE, vitmetall, 1900-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEXTIL, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
701 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIC SIGFRID PERSSON, skrivbordsstol.
Klubbat pris
725 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA 1940-tal.
TAKLAMPA 1940-tal.
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st, Thonet, 1900-talets senare del.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
851 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STÅBORD, "Oas", Lundbergs Möbler, 2000-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, ett par, 1940-/50-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SYBORD 1960/70-tal.
SYBORD 1960/70-tal.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARKIVSKÅP, 1900-TALETS MITT.
ARKIVSKÅP, 1900-TALETS MITT.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Swedish grace, 1920-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NIELS GAMELGAARD, fällstolar ett par IKEA 1970/80-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PALL, art déco, 1930-tal.
PALL, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WIKTOR BERNDT, taklampa, Swedish Crystal, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, Tingströms, "Cosmos" ur Bra Bohag.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA/ENSI, Antik Turkmen, ca 212 x 160 cm.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SATSBORD, 3 delar, Gärsnäs, 1960-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Ulferts.
FÅTÖLJER, ett par, Ulferts.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas och skål Kosta Boda, signerade.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, keramik. Jugend, Höganäs, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 109 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PABLO PICASSO, efter, ur Verve 29-30, Mourlot Paris 1954.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NYCKLAR, smide, 34 st, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HATTHÅLLARE, 5 st, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, ljuskrona, smidesjärn och glas, Boda Smide.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Jugend, Loetz-stil, 1900-talets början.
Klubbat pris
120 EUR
Utropspris
200 EUR
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, metall, Lyfa, Danmark, sent 1900-tal.
Klubbat pris
1 310 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÅKE HOLM, skulptur, lergods, signerad Å Holm.
Klubbat pris
1 410 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, Fröseke, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SÄNGBORD, Art deco, 1930/40-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKA, nysilver, A.G. Dufva.
BRICKA, nysilver, A.G. Dufva.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOVE ARBÈN, skrivbord,  "ARTUR", SA Möbler, 2015.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJ, 1970-tal.
FÅTÖLJ, 1970-tal.

Utropspris
2 500 SEK
ASK med LOCK, lergods, Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA Italien 1970-tal.
TAKLAMPA Italien 1970-tal.
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, IKEA, 1970/80-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Le Klint, modell 392.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLA BILLGREN, litografi, signerad EA och daterad 79.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKHYLLA, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CG HALLBERG, 3 ljusstakar, silver, Stockholm, 1955-57.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL BRISBORG, Nordiska Kompaniet, 1940-/1950-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK