Skandinaviskt svalt

658 föremål
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOVE ARBÈN, skrivbord,  "ARTUR", SA Möbler, 2015.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KAIN TAPPER, teckning, signerad och daterad -82.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
400 EUR
GOLVLAMPA, Art Déco, 1920-30-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRUNO FATTORINI, soffa, "Edgar", MDF Italia.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
VAS, glas, Loetz-typ, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 099 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, Jason, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Öia, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, glas, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL BERNTSSON, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 4 stycken, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 268 x 348 cm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, soffa, "Bon", för Adea 2015.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, 1960-70-tal.
SPEGEL, 1960-70-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEXTIL, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, tuftad, "Cay Special", Kasthall, diameter ca 160 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Orrefors, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA / SOFFBORD, Foscarini, Italien, 2000-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, 2 stycken, "Åke", IKEA, 1950-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt.
MATBORD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR Kina sen Qingdynasti (1644-1912) porslin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 010 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, ett par, 1940-/50-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD 1960/70-tal Citesintyg.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 295 x 194 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1900-talets slut.
MATBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, funkis / art deco, 1930-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, fem-armad med glasskärmar. 1950-tal.
Klubbat pris
7 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Kosta Elarmatur, 1960-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, bomull, Zilo, ca 392 x 256 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
5 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALBERT JOHANSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
FERRUCCIO LAVIANI, skrivbord, "Four", Kartell.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 288 x 208 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANNA, sterlingsilver, Cohr, Danmark. Vikt 600 gram.
Klubbat pris
3 656 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par 1930-tal.
VÄGGLAMPOR, ett par 1930-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1930-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR 2 st samt KARMSTOLAR 2 st 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, troligen 1970-tal.
SOFFBORD, troligen 1970-tal.
Klubbat pris
2 225 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, nysilver, 28 st, punschbägare.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol, modell EA107, Vitra.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK