Skandinaviskt svalt

658 föremål
EINAR JOLIN, olja på duk, signerad Jolin och daterad 1971.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, olja på duk, signerad och daterad -83.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
45 000 SEK
JOSEF FRANK, soffa, modell 703, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
FÅTÖLJER, 2 stycken, "Åke", IKEA, 1950-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GUNNAR OKNER, olja på duk, signerad och daterad 94 a tergo.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARNE VODDER, matbord, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
24 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARNE VODDER, sideboard, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
23 700 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATTA, orientalisk, ca 364 x 273 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATS THESELIUS, fåtölj, "Bruno", Källemo, formgiven 1997.
Klubbat pris
21 011 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960/70-tal.
Klubbat pris
20 005 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ALBERT JOHANSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ARNE VODDER, tillskriven, soffa, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
POUL KJAERHOLM, soffbord PK61 Fritz Hansen 1989.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA Kelim ca 335 x 260 cm.
MATTA Kelim ca 335 x 260 cm.
Klubbat pris
14 750 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Jetson", Dux, 2000-tal.
Klubbat pris
14 650 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SIDEBOARD, möjligen Mjölby Intarsia, 1930-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets början.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ODD NERDRUM, litografi, signerad och numrerad 29/40.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARNE VODDER, stolar, 8 st, Sibast, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CLUBFÅTÖLJER, ett par, 1900-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
600 EUR
STIG BLOMBERG, Fritidsflickan 1936, signerad.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GINO SARFATTI, taklampa, modell 2097-30, Flos, Italien.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, soffa, "Bon", för Adea 2015.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRUNO FATTORINI, soffa, "Edgar", MDF Italia.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JEAN PROUVÉ, stolar, 3 st, "Standard", Vitra, 2018.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL MALMSTEN, slagbord "Vapensmeden,
Klubbat pris
9 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BARSKÅP, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA 117", Vitra.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BAR, palisander. Dyrlund, Danmark 1970-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
4 500 SEK
CARL-HENRIK SPAK, vilstol, "Viper", Ire Möbel.
Klubbat pris
9 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARI HUHTAMO, järn, signerad 4/5, 19KH86.
Klubbat pris
845 EUR
Utropspris
650 EUR
MATTA, bomull, Zilo, ca 392 x 256 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj med fotpall "Pernilla", DUX.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, glas, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 315 x 217 cm.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
900 EUR