Skandinaviskt svalt

658 föremål
OLA BILLGREN, tusch, signerad -59.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HELGE HÖGBOM, skulptur, brons, signerad.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PETER DAHL, blyerts, signerad Peter Dahl.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅLAR, 2 st, sterlingsilver, Mexiko.
Klubbat pris
5 023 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL BERNTSSON, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal.
Klubbat pris
4 920 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 294 x 208 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALPO JAAKOLA, träskulptur, signerad.
Klubbat pris
450 EUR
Utropspris
300 EUR
MAX SAUZE, taklampa, Cassiopeia 1970-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 297 x 207 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIDEBOARD Art Deco-stil modern tillverkning.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och numrerad 6/75.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AINO AALTO, STOLAR, 5 st, modell 615, Artek.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
300 EUR
BORDSLAMPA, mässing, Ystad Metall, 1940-50-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt.
MATBORD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, bord, "Cirkulär / B825,", Fritz Hansen.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATS THESELIUS, soffa "Ruben".
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 312 x 199 cm.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, gicléetryck, signerad och numrerad 81/150.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD 1960/70-tal Citesintyg.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa modellnummer 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KAARE KLINT, fåtöljer ett par, "Safari".
Klubbat pris
4 265 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDOBORD, ett par, Svensk Möbelindustri SMI, 1960-tal.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JONAS BOHLIN, skåp, 2 st,  "Cell", formgivna 1999.
Klubbat pris
4 252 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BEN AF SCHULTEN, Golvlampa, BS 812, Artek.
Klubbat pris
395 EUR
Utropspris
300 EUR
VÄGGLAMPA, 1950-tal.
VÄGGLAMPA, 1950-tal.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK HÖGLUND, kandelaber, smide och glas, Boda.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, bord Artek Finland 2000-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKHYLLOR, ett par, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par 1930-tal.
VÄGGLAMPOR, ett par 1930-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP, 1930-tal.
SKÅP, 1930-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAMBURMAJOR, gjutjärn, omkring 1900.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 301 x 189 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 010 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 288 x 208 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 277 x 203 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 295 x 194 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1930-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, tenn, 1930-tal.
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
150 EUR
STOLAR, 8 st, wards atelier, sent 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 245 x 170 cm.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK