Henry B. Goodwin

(Tyskland, 1878-1931)
Henry B. Goodwin
(Tyskland, 1878-1931)

HENRY B. GOODWIN, 3 st fotogravyrer av Anders de Wahl i teaterkostym.

Oramade. Två av bilderna (Pierrot) signerade Goodwin i plåten och daterad 1918-1919. En bild (Hamlet) signerad i plåten. Bildyta 21,2 x 14 cm. Bildyta 20,5 x 16,6 cm. Bildyta Hamlet 21,5 x 15,6 cm.

mjuka hörn. Pappersförlust. Veck.

Anders de Wahl (1869-1959) var en svensk skådespelare. Han hade ett fåtal filmroller men var främst aktiv inom teatern och var en stor stjärna på bland annat Vasateatern och Dramaten. Han läste under en lång tid Alfred Tennysons ”Nyårsklockan” i radio vid midnatt på nyårsafton.

Utropspris
3 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57