NK, Nordiska Kompaniet, bestickuppsättning, 263 delar, silver, Stockholm 1917. Modell Chippendale.
Graverat spegelmonogram. Bestående av:
24 bordsskedar längd 18 cm
36 bordsgafflar längd 17 cm
24 bordsknivar längd 21,5 cm
24 matskedar längd 22 cm
36 matgafflar längd 21 cm
24 matknivar längd 26 cm
23 kaffeskedar längd 11 cm
25 teskedar längd 13 cm
23 fruktgafflar längd 15 cm
24 fruktknivar längd 16,5 cm
Total vikt inkl stålblad 11400 gram.
Fiskbestick i nysilver medföljer;
24 fiskgafflar nysilver längd 18,5 cm
24 fiskknivar nysilver längd 21,5 cm
Smärre slitage. Gravyr.
Nordiska Kompaniets verkstäder var en svensk tillverkare av möbler och belysningsarmatur till varuhuset Nordiska Kompaniet (NK) mellan 1904 och 1973. Företaget hade sina fabriksfastigheter i Nyköping och var en gång stadens största industri. I verkstäderna tillverkades både specialbeställda och serietillverkade möbler. Under 1920-talet producerade NK:s verkstäder inredningar till många offentliga byggnader inklusive till Konserthuset i Stockholm och Svenska Tändsticksbolagets kontor. Från 1930-talet och framåt var offentliga inredningsuppdrag en väsentlig del av verkstädernas produktion. Arkitekten Carl Bergsten var chefsarkitekt vid verkstäderna mellan 1917 och 1921, och 1927 tillträdde Axel Einar Hjorth som chef, en post som han innehade fram till 1938