Grön patinerad metall i olika nyanser. Två stycken med bronserade detaljer av örnar. En med dekor av förgyllda band. En lampa märkt SvM. Höjd med sockel 25 cm, 31 cm, 36 cm.
Ej funktionstestad. Åldersrelaterat slitage. Smärre nagg/repor. En av lamporna något sned p.g.a inböjd fot.