ÅKE ERICSON, limiterad utgåva fotobok samt gelatinsilverfotografi, signerad och numrerad 7/12.
Total upplaga 12 + 3 AP. Handgjord box 34 x 25 x 4 cm. Gelatinsilverfotografi, bild 15.5 x 23 cm. Bladstorlek 20.2 x 25 cm.
Smärre slitage.
Denna limiterade utgåva av Åke Ericsons fotobok har bland annat belönats med första pris i kategorin "Professional Book, Documentary" på International Photography Awards 2018.
Serien Non Grata har bland annat visats på Fotografiska i Stockholm 26 maj - 28 augusti 2016. De skrev följande i sin presentation av utställningen: I Europa bor tolv miljoner romer. Några av dem möter du i Non Grata (icke önskvärd), denna viktiga Fotografiska For Life-utställning med Åke Ericsons fotografier från romernas liv i tio europeiska länder."