JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 891, 1900-talets mitt, proveniens Estrid Ericson.
Mahogny, lösa plymåer klädda i blått tyg, höjd 78 cm, sitthöjd 44 cm, bredd 61 cm.
Slitage.
Estrid Ericson, därefter i arv inom familjen.
Anita L. Du Rietz, "Skönhet till vardags, Estrid Ericson och Svenskt Tenn", se del av fåtöljen avbildad från hallen i Estrid Ericsons hem på Strandvägen 5, sid 274.