LARS KLEEN, bemålat trä, signerad och daterad -91.
Utan titel. Längd 75 cm
Några få ställen med färgbortfall (längst ut på träpinnarna). Damm och ytsmuts.
Lars Kleens konstnärskap hämtar sin näring av materialen och av hantverket som fogar dem samman. Det är smutsiga brädor från byggnadsställningar, armeringsjärn och kraftiga bultar som förenas av exakt kunnande och surrelistiskt sinnad kärlek.
Lars Kleens konstruktioner inger en känsla av något funktionellt men ändå oanvändbart.