SONNA ROSÉN, karmstol, "Solfjädern", Nässjö stolfabrik, formgiven 1948.
Karmstolen är tillverkad av betsad bok och har spjälad genombruten rygg, fast stoppad sits. Rester av etikett. Sitthöjd ca 42 cm.
Slitage. Repor. Märken. Klädsel med skador.
Sonna Rosén, svensk inredningsarkitekt utbildad på Konstfack. Hon är främst känd för att ha ritat den uppdaterade versionen av pinnstolen, kallad "Solfjädern" år 1948. Rosén arbetade även med textil formgivning för bland annat Strömma.