GUNNAR ZETTERSTRÖM, olja på pannå, signerad.
Långholmen, Stockholm. 42 x 61 cm.
Gunnar Zetterström är en av våra mest älskade Stockholmsskildrare. Han föddes 1902 i Stockholm, där han huvudsakligen var verksam och levde fram till sin död 1965.
Efter studier för Carl Wilhelmson, målade Gunnar Zetterström främst landskap, stilleben och inte minst stadsmotiv. Han medverkade i flera stora utställningar och som en hav de stora skildrarna av Stockholm är han också representerad på Stockholms Stadsmuseum.