SUZANNE NESSIM, olja på pannå, signerad a tergo.
Blomster. 12 x 18 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Suzanne Nessim är verksam som konstnär, filmare, video- och ljudkonstnär samt författare.
Suzanne Nessim finns bl.a representerad vid British Museum i London, Centre Georges Pompidou i Paris, Institut Tessin i Paris, Bibliotèque Nationale i Paris, Städtisches Kunstmuseum i Bonn, Moderna Museet och Nationalmuseum i Stockholm. Hon är idag verksam i Stockholm men tidigare baserad i bl.a Paris, Kalifornien och New York. År 2005 ställdes hon ut på museum Centre Georges Pompidou, Paris.