CARL JOHAN DE GEER, fotografi signerat och numrerat 1/2 och daterad 2013 på ramens baksida.
”Den store Don Cherry”. Bildyta 129 x 53 cm.
Ej examinerad ur ram.
Eskilstuna Konstmuseum, "Ledtrådar", 13 maj - 20 augusti 2017.
”Den store Don Cherry”
"Cherry (1936-1995) bodde på 1960-talet i Gamla stan i Stockholm, sambo med Moki Karlsson Cherry, far till Eagle-Eye Cherry och styvfar till Neneh Cherry. Han var en avantgardistisk jazzmusiker som spelat med John Coltrane, Ornette Colman, Sonny Rollins, Lou Reed och andra. I Sverige blev han en apostel för ”världsmusiken”. Jag imponerades av hans spel på en så kallad fickkornett. Tonerna fladdrade och hoppade omkring, till synes fritt. Mina försök att imitera hans spel var förgäves, trots att jag skaffade ett likadant instrument."
Carl Johan De Geer
Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.