MATSERVIS, 84 delar, flintgods. "Sylvia", Rörstrand, 1900-tal.

Bestående av:
14 djupa tallrikar, 25 cm (1 med nagg och sprickor).
28 tallrikar, 25 cm, (2 med nagg, 1 med sprickor).
6 ovala serveringsfat, längd 27,5-38 cm (1 med spricka och nagg, 1 med nagg, 1 med sprickor).
2 terriner/karotter med lock, 1 med fat, längd 29-33 cm.
4 skålfat, längd 20,5-28,5 cm (1 med sprickor).
1 fat, 35,5 cm.
15 fat, (1 med spricka, 1 med spricka och nagg. 2 med nagg).
12 assietter, 21,5 cm (1 med nagg, 1 med sprickor).
1 kanna.
1 såsbåt på fat.

Slitage. Krackelyr. Missfärgningar. Fåtal med sprickor och nagg.

Utropspris
4 000 SEK