Stämplad H & Co 13. Invändigt förgylld sovkerskål samt gräddkanna. Sockerskålen med Treschows vapen, samtliga delar med monogram MT under krona. Höjd 9-14 cm, vikt totalt 1052 gram.
Smärre bucklor.
Enligt uppgift Palaemona Mannerheim, född Treschow.